Kalıcı makyaj, doğal mineral ve doğal bitki kökleri birleşiminden elde edilir. Bu özel boyanın cildin üzerine yerleştirme sanatına kalıcı makyaj denir.

Bu sanat uygulanırken, kesinlikle streil olan iğneler kullanılmalı, tek kullanımlık olarak işlev görmeli ve işlem yapılan kişiye özel olarak açılıp, kullanıldıktan sonra da atılmalıdır.

Doğal renklerin derinin hemen altına zerk edilmesiyle oluşan bir işlemdir. İşlem yapıldıktan sonra deri üzerinde kabuklaşmalar oluşur, ölü deri dökülür, epidermsi ölür ve yeni hücreler oluşur. Antibiyotik içerikli nemlendirici pomatlar kullanılır.

Uygulama 3 ila 5 yıl görünümünü korur. Bu işlem yapılırken acı hissini minimuma indirmek için lokal anestezi uygulanabilir.

Bu uygulama süresi cildin elastikiyet yapısına, dayanma gücüne, cildin nemine ve genel durumuna göre değişir. Uygulama yaklaşık olarak yarım saat ile bir saat zaman aralıklarında olabilir.

Kalıcı makyaj estetik amaçlı kaş şekillendirme, eye liner, dip liner, dudak belirginliği için yapıldığı gibi yara izleri kapatma gibi uygulamalarda kullanılır.